Teknoloji Feneri

Windows 8 Sistem Geri Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 işletim sistemi ile Microsoft büyük bir değişime gitti ve kullanıcıların eskiden alışkın olup hemen yaptığı işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında yeniden bilgi sahibi olmasına neden oldu.Bunlardan birisi de bilgisayarınızda herhangi bir yazılımsal bir problem oluştuğunda, sistem arızalandığında ya da virüslerden dolayı başınız derde girdiğinde format atmayı düşünmeden önce son çare olan Sistem Geri Yükleme işlemidir.

Windows 8 Sistem Geri Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır

Bilgisayarınıza yüklediğiniz bazı programlar sisteminizi etkileyerek verim gücünü düşürür, bunun yanında önemli derecedeki sistem dosyalarının silinmesine neden olabilir ve bilgisayarınıza büyük zararlar verir.Bu gibi zararlardan hemen kurtulmak için Windows, bilgisayarı belirlenen bir zamana geri dönmesini sağlayan bir özellik koyarak sistemi kurtarma işlememizi gerçekleştirmemizi sağlamıştır.

Windows 8’de bu işlemi gerçekleştirmek daha önceki versiyonlara alışık olduğumuz için biraz karışık gelebilir ancak her zaman ki gibi birkaç adımda kolayca bu işi de halledebileceksiniz.Aşağıdaki adımları teker teker uygulayarak bilgisayarınız eski haline kavuşabilirsiniz.

 Windows 8’de Sistem Geri Yükleme İşlemi:

 • Yönetimsel Araçlar Menüsü’nü açın ve Sistem’e tıklayın.
 • Açılan Sistem penceresinde sol üstteki Sistem Koruması bağlantısına tıklayın.
  Windows 8 Sistem Geri Yükleme
 • Karşınıza Sistem Özellikleri başlıklı bir pencere çıkacak.Buradan Sistem Koruma adlı sekmeye gelerek Sistem Geri Yükle butonuna tıklayın ve ileri deyin.
  Windows 8 Sistem Geri Yükleme-1
 • Yeni açılan pencerede sistemi geri yüklemek istediğiniz tarih seçenekleri ve o tarihteki yüklenen programlardan hangilerinin etkileneceği ayrıntılı bir şekilde gösterilmektedir.1 numaralı bölümde önerilen tarih, 2 numaraları bölümde diğer geri yükleme tarihleri, 3. bölümde ise o tarihteki yüklenmiş ve etkilenecek yazılımlar görülür.
  Windows 8 Sistem Geri Yükleme-2
 • Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi “İleri” ye tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.Burada uyarı ekranı geliyor ve seçilen tarih hakkında emin olup olmadığınızı soruyor.Tüm kontroller bittikten sonra Son deyip işlemi tamamlıyoruz.
 • Son olarak karşımıza çıkan uyarı ekranında “Evet” e tıkladığınız an sistem geri yüklemesi başlar ve bir daha geriye dönüş olamaz.
  Windows 8 Sistem Geri Yükleme-3

Not: Sistem Geri Yükleme işlemi sona erdiğinde masaüstünde çıkan mesajda sonuçları görüntüleyebilirsiniz.İsterseniz geri yüklemeyi iptal edebilirsiniz.

Windows 8 Sistem Geri Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? 3.50/5 (70.00%) 2 votes

Etiketler:, , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Windows 8 Sistem Geri Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

 1. damla dedi ki:

  çok açıklayıcı ve güzel anlatım olmuş teşekkürler

Yorum Yaz