Teknoloji Feneri

iOS 8 İşletim Sisteminin Bilinmeyen Gizli Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

iOS işletim sisteminin geliştiricisi olan Apple yeni güncelleme olan iOS 8 sürümünü tanıttı ve tüm cihazlar için kullanabilir hale getirdi. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtımında beklenilen gibi olmadı ve iOS 8 gecikmeli olarak akıllı telefonlara geldi. Peki iOS 8 ile bizleri ne gibi yenilikler beklemektedir?

Apple şirketi iOS 8 güncellemesini birçok yeni özellikle kullanıcıların beğenesine sunuyor. iOS 7’de karşılaşılan sorunlara çözüm getiren yeni işletim sistemi ile çok sayıda yeni işlemler yapabileceksiniz. İOS 8’e baktığımızda ilk göze çarpan ve sizlerin kolayca fark edebileceği özelliği şüphesiz klavyenin geliştirilmiş olmasıdır. Bunun yanında fotoğrafları düzenleme ve sesli mesaj yollama seçenekleri de üst düzey performansa ulaşmış diyebiliriz.

iOS 8 ile gelen yeni özellikleri cihazınızı kurcalayarak bulabilirsiniz ancak anlamadığınız ve gözden kaçırdığınız bazı noktalar olabilir. Bu nedenle iOS 8 işletim sisteminin bilinmeyen özelliklerini sizler için bir başlık altında topladık.

iOS 8 özellikleri

iOS 8’in Kullanılması Gereken Özellikleri:

1. Kamera:

Pozu yeterince iyi bulmadığınız zamanlarda ya da daha çok ayrıntı istediğinizde, sadece odaklama karesinin yanındaki güneş simgesine dokunarak pozlamayı daha aydınlık ya da daha karanlık yapabiliyorsunuz. Bunun derecesini ayarlamak için güneş simgesini yukarı ve aşağı kaydırmanız yeterli oluyor.

ios kamera

2. Bataryayı Kullanan Uygulamaları Keşfedin:

iOS 8 sürümünde hangi uygulamanın bataryayı daha çok kullandığını görebiliyorsunuz. Bu listeAyarlar kısmında fark edilmesi biraz zor bir bölümde bulunmakta. Genel >Kullanım >Batarya Kullanımı şeklinde ilerleyerek bu bölüme ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada son 24 saat boyunca ya da son 6 gün boyunca hangi uygulamaların bataryayı daha çok kullandığını görmek de mümkün.

ios 8 batarya

3. Konuşma Eklentileri:

iOS 8 sürümünde Mesajlar uygulamasına girdiğinizde Ayrıntılar şeklinde yeni bir bölüm göreceksiniz. Bu yeniliğin sunduğu en önemli avantaj görüştüğünüz kişilerle yaptığınız konuşmalarda alınıp gönderilen tüm eklentileri tek bir ekranda görmenizi sağlamasıdır.

ios 8 konuşma eklenti

4. Geliştirilmiş Spotlight:

iOS 8 ile beraber Spotlight’ı kullanma zamanı. Apple’ın dâhilî arama aracına herhangi bir ekranda iken parmağınızı ekran üzerinde aşağı doğru kaydırarak ulaşabilirsiniz. Spotlight size Wikipedia parçalarını, önerilen web sitelerini, iTunes ve App Store’dan içerikleri gösterir. Bu araçla mesaj geçmişinizde, e-postalarınız arasında ve hatırlatıcınız içinde arama yapmanız da mümkündür.

ios 8 spotlight

5. Safari İçinde RSS Akışı:

Apple iOS 8 için RSS akışını da unutmamış. Favori web sitelerinizden akışları takip etmek için kolayca abone olabilirsiniz.

ios 8 safari rss

6. iOS 8 Siri:

iOS 8 ile birlikte sadece “Hey Siri” diyerek Siri’yi çalıştırabiliyorsunuz. Unutulmaması gereken bir nokta ise, bu özelliği aktifleştirmek için Siri uygulamasının ayarlarına girmeniz tabi ki. Ardından “Hey Siri” dediğinizde uygulama çalışacaktır.

ios 8 siri

7. Safari’de  Masaüstü Site Seçeneği:

Mobil siteler her zaman kullanışlı gibi gelmiyor. iOS 8 sürümünde de bu düşünülmüş ve Apple Safari uygulamasında masaüstü sitesini tercih etme seçeneğini getirmiş.

ios 8 safari masaüstü

8. Hızlı Web Sitesi Özelliği:

Bu özellik iOS 8 sürümünde çok kullanışlı olan ve pek çok insanın fark etmediği bir şey. Eğer Safari tarayıcısının ayarlarına giderseniz orada Hızlı Web Sitesi Araması şeklinde bir özellik göreceksiniz. Bu tamamen yeni bir özellik. Bu özellik sayesinde ne zaman bir web sitesi arasanız Safari bunu hatırlayacak. Böylece arama çubuğuna örneğin, amazon yazdığınızda Safari size hızlıca amazon web sitesinde istediğiniz kelimeyi aramanızı önerecek.

ios 8 hızlı web site

9. İçerik Paylaşacağınız Yerleri Yeniden Düzenleyin:

İlk kez iOS işletim sistemi size biraz daha kişiselleştirme ayarları sunuyor. Bu özellik sayesinde paylaşmak istediğiniz içerikleri hangi ortamda paylaşmak istediğinizi ve istemediğinizi belirlemek için ortamları yeniden düzenleyebiliyorsunuz.

ios 8 paylaşım

10. iOS 8 ile Gelen Tıbbi Kimlik:

Apple’ın sağlığa ve egzersize yönelik diğer özelliklerini kullanmayı planlamıyorsanız bile iOS 8 sürümünü cihazınıza yükledikten sonra bir Tıbbi Kimlik oluşturmanızı öneriyoruz. Bu kimlik, içinde sizin sağlığınızla ilgili önemli bilgilerin, acil durumda aranmasını tercih ettiğiniz kişilerin, alerji bilgilerinizin ve daha pek çok ayrıntının yer aldığı bir referanstır.

ios 8 tıbbi kimlik

iOS 8 işletim sistemli ile ilgili fark edilmeyen özellikler biliyorsanız siz de yorum olarak paylaşabilirsiniz.

iOS 8 İşletim Sisteminin Bilinmeyen Gizli Özellikleri 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Etiketler:, , , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz