Teknoloji Feneri

Evde Yapılabilen Basit Deneyler ve Yapılışları

Sponsorlu Bağlantılar

Evde oturmaktan sıkıldınız ve eğlenceli vakit geçirmek mi istiyorsunuz? Bulunması kolay ve çoğunu çöpe attığınız malzemelerden oluşan deneyler yaparak yararlı bir şekilde değerlendirme imkanını sizlere sunuyoruz. Hem kendinize bir uğraş edinerek can sıkıntınızı geçirecek hem de evde işinizi kolaylaştıracak basit icatlar geliştirebilirsiniz.

Yaptığınız icatları arkadaşlarınızla paylaşabilir hatta öğrenciyseniz okulda düzenlenen ilginç deney etkinliklerinde kullanabileceğiniz icatları da sizlerle paylaşıyoruz. Verilen deneyleri yapmaya başladığınızda ne kadar eğlenceli dakikalar geçirdiğinizi göreceksiniz. Tüketerek işe yaramaz hale gelen ve aklınıza bile gelmeyecek malzemelerle üretken bir yapıya bürüneceksiniz. Şimdi gelelim birbirinden ilginç yapılışı oldukça basit olan icatlara…

1. Çorap İle Oyuncak Ayı Yapımı

Çoraptan oyuncak ayı yapmak için gereken malzemeler bir adet çorap, farklı renkte kumaş, iğne iplik, makas, kalem ve elyaf içlik. Çorabı resimde gösterildiği gibi çizerek kesmeye başlayın daha sonra ayının başını gövdeden ayırma işlemini gerçekleştirin. Ardından boşluklara elinizde bulunan elyaf içliği doldurun. Ayının yüz kısmını tamamlamak için diğer kumaşı dikmeye başlayın. Baş ile gövdeyi birleştirdiğiniz takdirde küçük ayıcık tamamlanmış olacaktır.

çorap ile ayı yapımı çorap ile ayı yapımı2

çorap ile ayı yapımı3 çorap ile ayı yapımı4

2. Limon İle Elektrik Elde Etme

Limonlardan elektrik üretmek için gereken malzemeler 4 adet ekşi ve bol sulu limon, 4 adet çivi, 4 tane bakır levha, led ve gerektiği kadar tel kablo. Deneyin amacı bakır levhanın (+) kutup gibi , çinko olan çivinin (-) kutup gibi davranmasını sağlayarak tepkime oluşturmak. İlk önce çiviyi limonun bir tarafına bakır levhayı da diğer tarafına yerleştiriyoruz. Ardından resimde görüldüğü gibi kablolar yardımıyla limonları birbirine bağlıyoruz. Yapılan işlemler sonucu led yanmış olacaktır.

limondan elektrik üretme

limondan elektrik üretme2

limondan elektrik üretme3

3. Şişe İçecekleri Dökme Aleti:

Kontrplak tahtalardan tasarlanan bu projenin amacı; su,gazlı içecek, meyve suyu vb. meşrubatları doldururken karşılaşılan problemleri çözmek. Özellikle kola doldururken asit fışkırması gibi olumsuz durumlar ve ellerinde titreme hastalığı bulunan yaşlı insanlar içecek doldururken sıkıntı yaşıyorlar.Sistemin yan tarafında bulunan kelebek civatalar sayesinde sağa-sola ayarlama yapılabilir.

şişe içecekleri dökme aleti

Sizlerinde pratik icatlarınız varsa eğer yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Evde Yapılabilen Basit Deneyler ve Yapılışları 4.62/5 (92.31%) 13 votes

Etiketler:, , , , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Evde Yapılabilen Basit Deneyler ve Yapılışları Kullanıcı Yorumları

 1. alara dedi ki:

  biz yapamayız bunları ailemiz kızıyo

 2. ceren koç dedi ki:

  çoooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk gibiiiiiiiiiiiiii

 3. değişik şeyler koysanız dedi ki:

  çok daha icat olabilirdi

 4. Halime dedi ki:

  Evet ailemiz bize kızıyo

 5. Halimeee dedi ki:

  Hem biraz çocukları ve gençleri geliştirecek şeyler yapsınlar bariiiiiiii
  Di mi arkadaşlar amaaaaa

 6. MERVE dedi ki:

  daha da çok deney olabilirdi

 7. şirinnnn dedi ki:

  bence çok iyi buluşlar lütfen devam etsin

 8. reyhan dedi ki:

  daha çok buluşlar olmalıymış

 9. başak merve dedi ki:

  daha kolayları yokmu yarın okula yetiştirecegim lütfen ve baska kolay icatlar varmı yani bildiginiz site felan bu çok önemli

Yorum Yaz