Teknoloji Feneri

Dünyanın Konuşan, Nefes Alan ve Kalbi Olan İlk Robotu

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın ilk biyonik adamı tanıtıldı.Biyonik robotun en büyük özellikleri konuşması, nefes alabilmesi ve işlevlerini tam anlamıyla gerçekleştiren bir kalbinin olması.Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneler gerçek mi olacak yoksa? Korkmaya hiç gerek yok; bilim insanlarının tanıttığı bu yüksek teknolojiye ait yapay organları ve kan dolaşımı olan robotun insan ırkına hakim olacak kadar geliştiği söylenemez.

Dünyanın İlk Konuşan Nefes Alan ve Kalbi Olan Robotu

The Incredible Bionic Man ismi verilen biyonik insan ilk olarak Smithsonian Channel kanalındaki bir programla tanıtıldı.Gelişmiş protezlerle oluşturan robotun geliştiricileri Shadow Robot şirketinde robotik bilimi uzmanı Rich Walker ve Matthew Godden‘dır.Bu iki bilim adamı yaptığı açıklamada, “Altı hafta boyunca topladığımız göz, kas, organ gibi yapay parçaları toplayarak biyonik adama çevirdik.Bir kişiye eksik olan parçalarını eklemek gibiydi.İnsan değil ancak protez parçalara sahip bir insan”  dedi.

Yapımında yaklaşık 1 milyon dolar harcanan robotun modeli Bertolt Meyer tarafından yapıldı.Ünlü bilim adamı Zürih Üniversitesi’nde sosyal psikolog olarak çalışmaktadır.

Biyonik İnsanın Özellikleri:

  • Touch Bionics şirketinin geliştirdiği i-LIMB protez elini kullanabiliyor
  • Protez bacakları desteklemesi için ‘Rex’ adı verilen bir dış iskeler inşa edildi
  • Pankreasından akciğerlerine kadar yapay organları bulunuyor
  • SynCardia Systems tarafından üretilen yapay kalbe sahip
  • Atar damarları ve damarları polimerlerden üretildi
  • İnsan beynini taklit eden bir beyne sahip
Dünyanın Konuşan, Nefes Alan ve Kalbi Olan İlk Robotu 3.00/5 (60.00%) 1 vote

Etiketler:, , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz