Teknoloji Feneri

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Yapım Aşamasında

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınıza bakıp şu an yaptığınız işlemleri bin kat daha hızlı yapmayı düşünün.Kulağa nasıl da çılgınca geliyor değil mi? İsviçreli bilim adamları bu hedefe ulaşmak için insan beyninin çalışma mekanizmasını çözerek günümüzde kullanılan bilgisayarların bin kat daha hızlısını yapmayı planlıyor.The Human Brain Project ( İnsan Beyni Projesi ) ismini veren bilim insanları projenin ilk adımının yaklaşık on yıl süreceğini açıkladı.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Yapım Aşamasında

Projenin yapımı için ayrılan bütçenin 1,6 milyar doları bulması bekleniyor.Şu anki bilgisayarların nasıl çalıştığına bile akıl erdiremezken bir grup bilim adamının bin kat daha hızlı bilgisayar yapmak için bir araya gelmesi oldukça çılgınca geliyor.Hız hedefinin oldukça fazla olmasının nedeni ise insan beyninin bir model olarak alınmasıdır.İlk evre için on yıl kadar süre ayrılması da bundan kaynaklanmaktadır.

İnsan Beynine Benzer Çalışan Bilgisayar Yapılıyor

Beyin fonksiyonlarının anlaşılması üzerine yapılacak ilk çalışmalarla asıl önemli olan ikinci adıma geçilecek.İkinci aşamada insanın öğrenme, düşünme ve anlama biçimleri üzerinde durulacak.Günümüzde kullanılan en hızlı bilgisayarın hızı saniyede 1 katrilyon olduğu ve bu hızın aşılması için çalışmalara başlandığı açıklandı.

Markram, IBM, Cray, Intel ve Bull gibi üreticilerin 2020 yılına kadar ilk exa ölçekli yüksek hızlı bilgisayarları üretmeyi amaçladıklarını söyledi. Yapılması planlanan hızlı bilgisayar ile bilim insanlarının yeni hafıza şekilleri ve depolama teknikleri geliştirecekleri belirtiliyor.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Yapım Aşamasında 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Etiketler:, , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz