Teknoloji Feneri

Autorun Virüsü Nasıl Temizlenir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınıza bulaşan virüsler siz hiç farkında bile olmadan sisteminizi yavaşlatabilir hatta kullanılmaz hale bile getirebilir.Günümüzde sosyal medyaların çoğalmasıyla paralel olarak internet kullanımı da artmıştır.İnternet sayesinde de virüslerin bilgisayarlara bulaşması çok kolaylaştı.Sadece indirdiğiniz dosyalardan bulaşmayan zararlı programlarda bulunmaktadır.Bunların en başında sizin bile görmezden geldiğiniz CD ve USB bellekler aracılığıyla bulaşan Autorun virüsleridir.

Autorun virüsleri bilgisayarınıza taktığınız CD ve USB belleklerin siz işlem yapmadan direk olarak açılmasını sağlayan Autorun.inf dosyası yüzünden bulaşmaktadır.Artık depolama araçlarının çoğunda ne kadar virüslerden arındırılmış olduğuna emin olsanızda bu illet yer edinmiştir.Bilgisayara bulaşan virüslerin büyük bir yüzdesini oluşturan Autorun virüsü gün geçtikçe katlanarak artmaktadır ve önüne geçilmez bir hal almaktadır.

Sisteminizin zarar görmesine neden olan bu virüsü temizlemek için yapmanız gerekenleri dikkatli bir şekilde inceleyerek Autorun virüsünün kurbanı olmaktan kurtulun.

Autorun Virüsü Nasıl Temizlenir

Autorun Virüsünden Kurtulmanın Yolları:

  • Öncellikle bilgisayarınızda güncel olan bir virüs temizleme programı bulundurun.
  • USB belleğinizi taktıktan sonra açmak için Bilgisayar dosyası içinden USB bellek sürücüsünü çift tıklayarak açmayın.Çünkü böyle yaptığınız zaman Autorun virüsü devreye girmektedir.
  • Virüslerin büyük bir çoğunluğu gizli dosya olarak çalışmaktadır.Bu nedenle Windows işletim sistemli bilgisayarınızda bulunan gizli dosyaları görünür hale getirin.Bu işlemi yapmak için herhangi bir penceredeki yukarı kısımda bulunan Düzenle’ye tıklayarak Klasör ve Arama Seçeneklerini açın.Buradan Görünüm sekmesine gelerek “Gizli dosya ve klasörleri göster” seçeneğini işaretleyin.
  • Taktığınız depolama araçlarının otomatik olarak açılmasını engelleyerek virüslerin bulaşmaması için önlem alabilirsiniz.
  • USB belleğinizi çalıştırdığınız zaman gizli dosyaların görünür olmasını sağladıktan sonra varsa eğer içerisinde bulunan “autorun.inf” dosyalarını silin.
Autorun Virüsü Nasıl Temizlenir? 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Etiketler:, , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz