Teknoloji Feneri

Android Telefonda ve Tablette Şarj Süresi Nasıl Uzatılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Android işletim sistemli telefon ve tabletler günümüzde en çok tercih edilen cihazlar oldu.Birçok gelişmiş özelliğinin yanında olumsuz yönlerinin olmadığını söylemek yalan olur.Konumuzun başlığında belirttiğimiz gibi Android telefon ve tabletlerde aklımıza gelen ilk sorun batarya ömrü oluyor.Akıllı telefon veya tablet kullanırken bu sorunu görmezden gelerek sineye mi çekeceksiniz.Cevap tabi ki de hayır.Android işletim sistemli cihazların pil ömrünü uzatmak yapacağımız bazı işlemlerle mümkün olacak.

Android Telefonda ve Tablette Şarj Süresi Nasıl Uzatılır

Piyasada bulunan akıllı cep telefonlarından Android sistemli olan Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4, Samsung Note 2, Samsung Note 3, HTC One en çok kullanılan cihazlardır.Bu cihazların hepsinin ortak yanlarından birisi de şarjının hemen bitmesidir.Bu sorun elbette en çok satılan tabletlerde de görünmektedir.Yazımızda Android telefonlarda pil tasarrufu hakkında ipuçları vererek telefonunuzun batarya süresinin nasıl uzatılacağını gözler önüne seriyoruz.

Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler:

 • Kullanılmayan GPS, Wi-Fi, 4G ve mobil ağ bağlantısı, Bluetooth, NFC gibi özellikleri kapatın.
  Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler
 • Cihazınızda işlem yaparken her dokunduğunuzda dokunsal geri bildirimin açık olması yani her tıklamanızda titremesi batarya ömrü için düşmandır, hemen devre dışı bırakın.Ayarlar>Ses bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler-2
 • Wi-Fi, Bluetooth, GPS, otomatik senkronizasyon ve otomatik parlaklık gibi en çok şarj kullanan özellikleri kontrol edecek Android’in Güç Kontrol Widget’ını kullanın.
 • İnternete bağlanmak için Wi-Fi kullanabilecek durumdaysanız mobil ağ kullanmayın.Çünkü mobil ağın kullanılması şarj ömrünü azaltmaktadır.
 • Otomatik senkronizasyon, frekans yenileme, bildirimler: Verilerinizin otomatik olarak senkronize edilmesine izin vermektense bunu manuel yapmayı tercih edin.
  Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler-3
 • Facebook, Twitter, Instagram ve RSS besleme gibi uygulamaların yeni paylaşımları görüntülemek için kendilerini yenilemelerini elle yapın.
 • Reklam içeren uygulamaları cihazından kaldırın.
 • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.Çünkü arka planda her zaman çalışır vaziyette kalabilir ve bildirim olarak ekranda görünürken pil ömrünüzü azaltır.
  Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler-4
 • Cihazınızın ekran parlaklığını göreceğiniz şekilde ayarlayın.Özellikle akşamları parlaklığı en düşük seviyeye getirmek tavsiye edilir.
  Android Cihazların Batarya Ömrünün Uzun Olması İçin Yapılması Gerekenler-5

Yukarıdaki işlemleri Android işletim sistemli telefon ve tabletinize uygulayarak pil tasarrufunu en iyi şekilde yapmış olursunuz.

Android Telefonda ve Tablette Şarj Süresi Nasıl Uzatılır? 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Etiketler:, , , , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz