Teknoloji Feneri

Android Cihazlarda Aramaların ve Bildirimlerin Okunması Nasıl Kapatılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Android işletim sistemine sahip cihazlarda gelen arama, e-mail, SMS ve birçok bildirimleri telefonunuz sessizde bile olsa metinden konuşmaya özelliği ile telefonunun ekranına bakmadan duyarak öğrenebilirsiniz. Aslında Android’li akıllı telefonlar için yararlı bir özellik olarak kullanıcılara sunulsa da birçok kişinin baş belası olmuş durumda. Eğer sizde bu durumdan şikayetçiyseniz metinden sese çevirme özelliğini kapatma imkanına sahipsiniz.

Eller Serbest Modu veya Sürüş Modu olarak da bilinen özellik Android işletim sistemli cihazların çoğunda yer almaktadır. Ancak metinden konuşmaya özelliğinde Türkçe dil desteği bulunmadığından sinir bozucu olabiliyor. Farkında olmadan bu özelliği aktif etmiş olabilirsiniz yada işinize yarayacağınızı düşünüp ardından kapatmak istiyorsanız ve bulamıyorsanız aşağıda bulunan yöntemlerle modu pasif duruma getirebilirsiniz.

Metinden Konuşmaya Özelliği Kapatma İşlemi:

1. Üstten aşağıya bildirim çubuğunu kaydırarak Eller Serbest Modu yazan simgeye dokunun ve sorunu ortadan kaldırın.

Eller Serbest Modu

2. Ayarlar > Cihazım > Eller Serbest Modu yolunu izlerseniz aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi daha detaylı ayarları yapabileceğiniz bir ekrana ulaşabilirsiniz.

Eller Serbest Modu2

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere hangi durumlarda sürüş modunun aktif olmasını istiyorsanız seçeneklerden onu aktif etmeniz yeterli olacaktır. Varsayılan olarak Gelen Arama, Mesaj, Alarm ve Program seçeneklerinin hepsi aktif gelmektedir.

Android Cihazlarda Aramaların ve Bildirimlerin Okunması Nasıl Kapatılır? 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Etiketler:, , , ,
Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler

Yorum Yaz